KUCHAŘSKÉ TÁBORY pro děti z Čech i Moravy

Kuchařské tábory
Popis Vedoucí Odjezdy

Typ rekreace: Kuchařské tábory 
Stáří účastníků
: 10-18 let
LokalitaHejnice, Jizerské hory
Reference: Kuchařské tábory jsou novinkou roku 2019. Na motivy úspěšné reality show Pekelná kuchyně nebeského šéfkuchaře G. Ramsayho!
Podobně zaměřené táboryVýtvarné táboryFotografické tábory.


Kuchařské tábory

Místo konání: Tábořiště u Vrby, Hejnice, okres Liberec.
Ubytování:
V karavanech na tábořišti pro 50 účastníků. Jedná se o přidružený tábor pro 10-12 dětí.
Strava: 4x denně včetně pitného režimu.
Doprava: Autobusem z Prahy nebo vlastní doprava přímo do Hejnic.
V ceně: Ubytování, strava, doprava, program, lektoři a oddíloví vedoucí, zdravotník, cestovní pojištění, zákonné pojištění CK.

O programu

Naše kuchařské tábory jsou ve stylu „Pekelné kuchyně“ Gordona Ramseyho. Na rozdíl od skutečné reality show se zaměříme na pozitivní emoce s cílem vzbudit v účastnících vášeň pro dobré jídlo a radost z vaření. Nebudeme vést dlouhé teoretické přednášky. Ale formou zábavných klání se budeme snažit účastníkům vštípit základní orientaci v technologiích přípravy a úpravy surovin, v porozumění chutím a jejich kombinací.  O náboj se postarají jednotlivé výzvy koncipované jako celotáborová soutěž, v nichž může zvítězit jednotlivec i tým. Nehrajeme si na „vysokou kulinařinu“. Připravujeme pouze jednoduchá jídla, která zvládnou i ti méně zkušení za stálého dohledu našich instruktorů schopných poradit a pomoci. Zároveň ukážeme, v čem spočívá kouzlo moderní kuchyně.

Kuchařské tábory budou v úvodním soutěžním kole rozděleni na 2 skupiny – červení a modří. Každý den proběhnou 2 soutěžní kola (výzvy) – dopolední a odpolední. Soutěž povede instruktor „šéf“, který bude připravovat soutěže, organizovat, předvádět vaření, dohlížet na celý průběh soutěže, poskytovat rady, hodnotit. K ruce budou „šéfovi“ dva „mistři“, každý bude mít na starosti svůj tým.

Bonus

Jako bonus pro kuchařské tábory: každý účastník dostane zástěru a na závěr obdrží všichni diplomy o absolvování tábora. Na diplomu bude vytištěný recept dvouchodového menu pro rodiče, které by měly být děti schopny svým rodičům doma sami připravit.

Vaření musí být radost, ne galeje, a tomu je uzpůsoben i program. Účastníci kuchařského tábora budou nejen vařit a soutěžit. Bude i čas na výlet, koupání a jiné táborové radůstky. Naše tábořiště je ideální pro mnoho sportovních a doplňkových aktivit, které mohou účastníci kuchařského tábora využít jako např. jízda na koni, trampolína, stolní fotbálek, bazén.

O táboře

Kuchařské tábory probíhají na našem karavanovém tábořišti umístěném ve Frýdlantském výběžku v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory nedaleko města Hejnice. Tábořiště je umístěno na louce obklopené vzrostlými stromy a keři. Táborníkům je k dispozici ohniště s posezením, trampolína, stolní fotbálek, bazén a velkoprostorový stan 8 x 10 metrů sloužící jako společenská místnost. Táborová kuchyň je umístěna ve zvláštním karavanu a dalších 9 speciálně přestavěných karavanů slouží k ubytování táborových účastníků. V závislosti na velikosti konkrétního karavanu je v něm ubytováno 3-5 dětí (délka karavanů je 4-6 metrů).

V blízkosti tábora je rybník a přímo v táboře bazén, který využijeme v teplých dnech ke koupání, ke konání různých vodních her, ale také k relaxaci a odpočinku u vody.

Příklady soutěží (jednotlivých výzev)

Kuchařské tábory nabízejí následující výzvy:

Poznej složení nebeského Eintopfu – předem připravené jídlo vařené v jednom hrnci složené z cca 10 – 15 ingrediencí včetně koření. Individuálním úkolem bude tyto ingredience uhodnout, týmovým pak z těchto ingrediencí daný Eintopf uvařit. 

Ukaž smysl pro přesnost – krájení např. kostiček chleba (nebo třeba brambor) o předem stanoveném rozměru ve stanoveném čase. Rozhoduje nejen množství, ale především přesnost, z chleba se pak vytvoří krutony pro potřeby kuchyně.

Odhadni tu správnou chvíli – vaření vejce natvrdo, přičemž děti nebudou mít možnost použít hodinky. Odhad přesné doby 7 minut. Individuální soutěž. Jako tým pak připraví 2 verze lehké vajíčkové pomazánky, salátu nebo něčeho podobného.

Ochutnávací test – se zavázanýma očima poznat několik různorodých ingrediencí nebo koření nebo např. přesnídávek. Ukázka jednoduchého exotického jídla s kombinací surovin, které se k sobě na první pohled nehodí. Každý tým pak vytvoří svou originální kombinaci. 

Lovci a sběrači – ulov si v lese svou potravinu a přines ji týmu. Tým pak bude muset z těchto potravin uvařit jídlo.

a další výzvy…

Kouzlo jednoduchosti – zvládni připravit jednoduchý bramborák nebo bramborové krokety. Hodnotí se dochucení, konzistence i propečení. Možná varianta i na sladko – s čokoládou – (např. čokoládová pěna atd.). 

Není rizoto jako rizotto – nauč se připravit pravé italské rizoto. Jako soutěž pak v týmu připrav 2 varianty.

Jíme zdravě – salátek a zelíčka – základem je jednoduchá zálivka, předvedení variant, každý si pak vyrobí ten svůj nebeský salátek.

Americký vs český hambáč – práce s mletým masem. Klasický hamburger v bulce vs vepřenka na chlebu s hořčicí.

Vaříme na ohni aneb Easy Špízy – vytvoř si svůj nebeský špíz – porota ochutná, ohodnotí. Pak si ho sněz.

Nauč se vařit s rozpočtem – s omezeným a předem daným rozpočtem. Nakup v obchodě potraviny, z kterých se připraví chutné jídlo.

Jak je to s táborovým výletem

Autobusový výlet do libereckého bazénu, který je takovým malým aquaparkem. Nabízí totiž malý i velký plavecký bazén, Kneippův chodník, čtyřdráhovou nerezovou skluzavku, vlny, vířivku i tobogan. Velmi oblíbená je divoká řeka s vířivkou, jeskyní a nuceným plaváním, s teplotou vody 26°C. Cena 290 Kč/os (autobusová doprava, vstupné, doprovod vedoucích).

Výlet do libereckého bazénu doporučujeme objednat v okamžiku přihlášení dítěte, tím získáte jistotu, že se účastník výletu zúčastní (nemůže peníze použít jinak). A že peníze neztratí (vůbec je nemá) a že pro něho bude na výletě místo.

Co dalšího byste měli vědět

Každý dosavadní účastník, který s sebou na tábor vezme další osobu (např. kamaráda, sourozence, spolužáka), která s CK Sindibád ještě nikde nebyla, získá prémii – ALBUM FOTOGRAFIÍ z průběhu tábora. Tuto prémii získá i nový účastník. Dosavadním klientem se rozumí ten, kdo byl alespoň jednou na jakékoliv akci CK Sindibád. Kdo prémii nezíská, může si ji zakoupit za 100,- Kč. Album obsahuje fotografie ze všech turnusů prázdnin (několik stovek fotografií), proto jej kancelář zasílá klientům až po ukončení prázdnin (nikoliv tedy po ukončení turnusu).

Přehled termínů

Na tyto tábory je možný příspěvek odborů, platba na fakturu až do plné výše ceny poukazu a využití následujících slev: předtermínová 10%, klubová 10%, opakovaná 3-18%, hromadná 5%, vlastní doprava 200 Kč. Příplatek za dopravu z Brna 420 Kč.

Kód táboraTermínDnyCena KčVolná místa
Odjezdová místa: Praha, Brno, Liberec
KU1/201924.8.-31.8.84.3804
Přihláška na kuchařské tábory

Vedoucí tábora
Odjezdy na tábor

Co s sebou na kuchařské tábory

Batoh či kufr: sportovní oblečení a obutí, spodní prádlo, ponožky, trička, svetr, lehkou bundu, pláštěnku, holínky, kraťasy, plavky, ručník, šátek, kšiltovku. Spacák, přezůvky do karavanu, hygienické potřeby, toaletní papír, hrneček. Kapesné 300 Kč, případně 100 Kč na na Album fotografií, funkční baterku, blok. Příp. vzít náčiní (nožík, škrabka), na které jste zvyklí z domova.

Pokud vám chybí některé z potřebných tábornických věcí (spacák, obuv), nebo jste se rozhodli vaši zastaralou tábornickou či sportovní výbavu omladit, můžete navštívit tyto námi doporučované obchody se sportovním a tábornickým vybavením: Hudy sportSportisimoJUN shop.

Co s sebou zejména nebrat

Počítač, notebook, tablet, mobilní telefon, šperky, velké obnosy peněz a to především s ohledem na zvýšené riziko jejich zničení či ztráty. Motto k mobilním telefonům: Kuchařské tábory jsou v přírodě, kde je neustálé vyzvánění telefonů a pípání všech možných messengerů rušivým elementem v mnoha ohledech znemožňujících rozumnou práci s dětmi. Děti se navíc nesoustředí na danou táborovou činnost, když každou chvíli odpovídají kamarádovi na síti. Každý hlavní vedoucí tábora má služební telefon. V případě nutné potřeby na něj mohou mezi 19-20 hodinou rodiče zavolat a vyžádat si své dítě k telefonu. Pokud se vyskytne opačná potřeba kontaktu, například stýskající si dítě, zavolá naopak hlavní vedoucí tábora rodičům.