TÁBORY NA KONÍCH pro děti z Čech i Moravy

Tábory na koníchPopisFotoVedoucíKoněOdjezdyTábory na koníchTyp rekreace: Tábory na koních, nebo SPECIALITA: Putování na koních (více čtěte zde)

Stáří účastníků: 7-18 let
Lokalita: Hejnice, Jizerské hory (děti z Moravy přivezeme naším minibusem)
Reference: Dětské tábory na koních pořádány od roku 1995. V roce 2015 nejprodávanější tuzemský tábor. 
Podobně zaměřené tábory: Výtvarné tábory, Tábory s angličtinou.

Karavanový tábor v Jizerských horách

Tábory na koních

Tábory na koních

Tábory na koních,Místo konání: Ranč u Vrby, Hejnice, okres Liberec.
Ubytování: V karavanech na tábořišti pro 50 účastníků.
Strava: 4x denně včetně pitného režimu.
Doprava: Autobusem z Prahy (pro děti z Čech), minibusem z Vysokého Mýta (pro děti z Moravy), nebo vlastní doprava přímo do Hejnic.
V ceně: Ubytování, strava, doprava, program, cestovní pojištění, zapůjčení koní, oddíloví a agroturističtí vedoucí, zdravotník, zákonné pojištění CK.

Prémie: Zdarma CD s digitálními fotografiemi na nichž bude zachycen průběh tohoto tábora. Prémii získá každý dosavadní klient CK Sindibád, který s sebou na akci vezme další osobu (např. kamaráda, sourozence, spolužáka), která s CK Sindibád ještě nikde nebyla. Navíc i tato osoba obdrží tuto prémii. Dosavadním klientem se rozumí ten, kdo byl alespoň jednou na jakékoliv naší akci. Kdo nezíská prémii, může si CD zakoupit za 100,- Kč (včetně poštovného). Na CD jsou vypáleny fotografie ze všech turnusů, proto jej kancelář zasílá poštou až po ukončení prázdnin.

 

O táboře

Dětský tábor na koních je karavanový tábor s kapacitou 50 dětí a je postaven v krásné přírodě Jizerských hor na louce umístěné nedaleko obce Hejnice. Tábory na koních sdílejí tábořiště s přidruženým táborem pro 10-15 dětí, např. s výtvarným, fotografickým, horolezeckým atd. Louka slouží k táborovým hrám, nástupům, odpočinku, opalování a k dalším táborovým činnostem. Téměř celá louka je obklopena březovým hájkem a smrkovým porostem, jehož stínu a příjemného chládku děti využívají především v horkých letních dnech po dobu poledního klidu.

Přímo na táborové louce je vybudována jízdárna. Díky jejímu umístění mohou účastníci tábora kdykoliv sledovat ty, kteří zrovna jezdí a tím si užít koní ještě více. Jízdárna je kruhová, dřevěná, vysypaná pískem a jsou kolem ní rozmístěné lavičky pro přihlížející. Na louce samozřejmě nechybí ohniště s posezením, tee-pee, bazén, trampolína, ping-pong, stožár, vstupní brána, uvaziště pro koně…

V těsné blízkosti tábora je vybudována ohrada pro koně, které jsou zde ustájeni po celou dobu prázdnin 24 hodin denně a jsou tak neustále k dispozici našemu táboru. Na těchto koních účastníci tábora nejenom jezdí, ale také o ně pečují. Před jízdou je nutno koně vyhřebelcovat, správně nasedlat a nauzdit. Po jízdách pak odsedlat, napojit a nakrmit. Všechny tyto činnosti se samozřejmě konají dle pokynů agroturistického vedoucího a pod dohledem oddílových vedoucích.

 
O programu

Tábory na koních nabízejí kromě koní i další táborová zvířátka, například malí králíčci umístěné v oploceném výběhu. V blízkosti tábora je rybník a přímo v táboře bazén, který využijeme v teplých dnech ke koupání, ke konání různých vodních her, ale také k relaxaci a odpočinku u vody.

Dětské tábory na koních mají kromě činností spojených s agroturistikou i další program, jako jsou různé pohybové hry na louce, v lese, ve vodě, ale také stolní hry pro chvíle tělesného odpočinku (Scrabble, karty, šachy, karetní hra Beng…). K dispozici je samozřejmě i sportovní náčiní (kopací a volejbalový míč, líný tenis, badminton, létající talíře, petanque). Nicméně všechny tyto činnosti jsou doplňkové, koňské tábory mají hlavní náplň činnosti spojené s koňmi.

Přímo na tábořišti je možno zakoupit točenou limonádu.

 

Koňské tábory a karavany

Vzhledem k deštivému a často i chladnému počasí v minulých letech jsme se rozhodli k radikálnímu kroku v oblasti ubytování táborových účastníků. Tímto krokem je přechod z ubytování ve stanech na ubytování v karavanech. Karavany poskytují bezpečnou ochranu nejen před chladem a deštěm, ale také před vodou stojící či tekoucí po louce v okamžiku přívalového deště. Ubytování v karavanech je i v dalších ohledech skvělé a mnohonásobně předčí nejen podsadové stany, ale i táborové chatky.

Karavany dlouhé 5 až 9 metrů jsou vybaveny lůžky, skříňkami, policemi a dalšími odkládacími prostory. Podle velikosti a vybavení konkrétního karavanu je v něm ubytováno 3 až 5 dětí.

Koňské tábory mají i zajímavost – 9 metrů dlouhý karavan vybavený lavicemi, stolky a topením. V tomto karavanu se mohou sejít všichni účastníci tábora a slouží především ke stolování. Jeho další využití je společenská místnost pro hraní her, konání táborových nástupů, hraní na kytaru a k nespočtu dalších aktivit především v případě deštivého či chladného počasí. Tento karavan poskytuje neocenitelné táborové zázemí využívané dětmi i vedoucími a výrazným způsobem zvyšuje komfort tábořiště.

 

 
O ježdění

Dětské tábory na koních mají propracovaný a léty odzkoušený režim ježdění na koni. Zpočátku je výcvik veden převážně na táborové jízdárně, kdy si děti osvojují jízdu v kroku, později i v klusu, a to tak, aby koně zvládly při pozdějších vyjížďkách do okolí. Tyto několikakilometrové vyjížďky jsou organizovány již od prvních dnů a účastní se jich vždy několik dětí, samozřejmě pod dozorem agroturistického vedoucího. Podmínkou účasti na těchto vyjížďkách je zvládnutí odpovídající jezdecké dovednosti, což posuzuje agroturistický vedoucí individuálně u každého účastníka.

Koňské tábory a jejich děti jsou proto v průběhu každého dne sledovány bedlivým okem vedoucího, který „odhalí“ jejich pokroky v jízdě na koni a navrhne je na vyjížďku. Naše dosavadní mnohaleté zkušenosti hovoří tak, že děti jsou mnohem vnímavější na výuku než dospělí. Proto se po týdnu učení zúčastní vyjížďky téměř každé z nich. Ti šikovnější pak i několikrát za tábor. Každému účastníkovi doporučujeme, aby si vzal jezdeckou či cyklistickou přilbu (vlastní přilba sedí na hlavě lépe než zapůjčená), případně bezpečnostní vestu. Dětem, které tyto ochranné pomůcky mít nebudou, jezdeckou přilbu i vestu zdarma zapůjčíme – zásadně jezdíme v sedle s přilbou a vestou! V přestávkách mezi jízdou se děti seznámí s dalšími, s koňmi souvisejícími činnostmi, jako je hřebelcování, sedlání, čištění, atd. Pokud rodiče nechtějí, aby se děti věnovaly těmto činnostem, mohou to poznamenat do přihlášky.

 
O výuce

Výuka probíhá po skupinkách v průběhu celého dne vždy s několika koňmi najednou. Čas ježdění se stanovuje v závislosti na počasí, standardně se jezdí dopoledne i odpoledne. Děti jsou tedy velkou část dne ve styku s koňmi. Ve zbývajícím čase pak aktivně odpočívají při pro ně dopředu připravených hrách v táboře, v lese, na louce…

Dětské tábory na koních jsou určeny pro cca 30 dětí, které jsou rozděleny do 3 oddílů. Každý den má jeden z oddílů službu v táboře (služební oddíl) a jeden oddíl se stará o koně (faremní oddíl). Služební oddíl pomáhá při ranních nákupech čerstvého pečiva, přípravě jídelny, stavění táborového ohně a s dalšími táborovými činnostmi. Faremní oddíl pečuje o koně, připravuje je pro ostatní účastníky tábora, hřebelcuje, vyvádí, nasedlává, vodí, atd.

 

Co dalšího byste měli vědět

Tábory na koních jsou určeny jak pro „žokeje“ začátečníky, tak pro zkušenější jezdce. Pro vzrůstově menší či nezkušené jezdce jsou připraveni koně menší, na kterých mohou lépe nacvičit úkony potřebné ke zvládnutí koně. Během tábora si všichni vyzkouší zvládnout koně v kroku i klusu, různé rovnovážné prvky na koňském hřbetě a vše ostatní, co k takovému táboru patří. Takže je na co se těšit.

Pro nákup nového jezdeckého vybavení, doplnění jezdecké výstroje či její modernizaci doporučujeme tyto obchody s jezdeckými potřebami: EquiservisKamírPegas.

 

Přikoupení jízd na koních

Účastník tábora jezdí na koni 1 hodinu denně – toto ježdění je v ceně poukazu. Pokročilejším jezdcům pak nabízíme možnost přikoupení dalších hodin. Cena za přikoupenou hodinu je 250 Kč (pro členy Klubu Sindibád 200 Kč). Jízdy lze přikupovat v rozsahu 1/2 hodiny, 1 hodiny či 2 hodin na jeden každý den. Z organizačních a časových důvodů se první a poslední den tábora na koních nejezdí. Pro výpočet částky za přikoupené hodiny se tedy vychází z délky tábora poníženého o dva dny.

Například tedy u tábora 8-mi denního je to při půl hodině denně 6×125=750 Kč. O tyto přikoupené hodiny bude daný účastník jezdit navíc oproti standardnímu programu tábora. Hodiny navíc lze objednat přímo při vyplňování přihlášky na tábor. Hodiny navíc garantujeme při jejich objednání nejpozději 10 dní před začátkem konkrétního turnusu. Později či přímo na táboře lze hodiny navíc dokoupit jen v případě, že na daném termínu budou nevytížení koně – každý kůň může chodit jen omezený počet hodin denně, pak musí odpočívat.

 
Jak je to s podkůvkami

Od letních prázdnin roku 2004 dostávají děti účastnící se táborů na koních legitimace s názvem „Podkůvky“. Podle určitých pravidel, která byla na táborech vysvětlena, dostávali v průběhu tábora do těchto legitimací různobarevná razítka ve tvaru koňských podkov – proto Podkůvky. Razítka získávají např. za umístění v celotáborové hře, za umístění v koňských závodech pořádaných na konci každého turnusu, za účast na letním táboře či na některé akci v době malých prázdnin, atd. Podkůvky jim udělují vedoucí tábora i kancelář.

I letos budeme v této započaté hře se sbíráním podkůvek pokračovat. Podkůvky pak mohou děti směnit za až 50% slevy na koňské akce konané mimo hlavní prázdniny (podzimní, vánoční, zimní, jarní, velikonoční a některé vybrané víkendy). Přesná pravidla hry jsou uvedena přímo v legitimacích a děti jsou s nimi seznámeny vždy na začátku každého tábora. Po ukončení tábora účastníkovi legitimace zůstává, přičemž její platnost při následujících akcích je podmíněna řádným vyplněním údajů (jméno, adresa), nalepením fotografie a podpisem rodičů.

 
Jak je to s táborovými výlety

Naplánovali jsme následující 2 výlety:

1) Autobusový výlet do libereckého bazénu, který je takovým malým aquaparkem. Nabízí totiž malý i velký plavecký bazén, Kneippův chodník, čtyřdráhovou nerezovou skluzavku, vlny, vířivku i tobogan. Velmi oblíbená je divoká řeka s vířivkou, jeskyní a nuceným plaváním, s teplotou vody 26°C.
Cena 290 Kč/os (autobusová doprava, vstupné, doprovod vedoucích).

2) Na každém táboře/termínu je pro zájemce připraven půldenní výlet v sedle a to nad rámec standardních i přiobjednaných hodin. Na výlet se odjíždí většinou předposlední den tábora. Účast na výletě podléhá schválení agroturistickým vedoucím i vedoucím oddílovým, především kvůli bezpečnosti účastníků samotných. Délka výletu bude ovlivněna počtem nominovaných zájemců a bude se pohybovat od 2 do 5 hodin času stráveného v sedle. Celková doba výletu pak bude vlivem zastávek o cca 1 hodinu delší. Přesná doba výletu a počet účastníků se vždy určí až na vlastním táboře, nelze tak učinit dopředu. Proto je i cena stanovena za hodinu jízdy, nikoliv za výlet a činí 250 Kč.

Výlet tedy bude stát minimálně 500 Kč (2 x 250 Kč) a maximálně 1250 Kč (5 x 250 Kč). Tyto peníze by měly mít u sebe děti, které mají o výlet zájem a zároveň se cítí dostatečně zdatní. Peníze dětí do 12 let mohou dát rodiče do úschovy hlavnímu vedoucímu již při odjezdu na tábor a to v nezalepené obálce s nadepsaným jménem dítěte a částkou.

Upozornění

Výlet do libereckého bazénu doporučujeme objednat v okamžiku přihlášení dítěte, tím získáte jistotu, že se účastník výletu zúčastní (nemůže peníze použít jinak), že peníze neztratí (vůbec je nemá) a že pro něho bude na výletě místo.

 
Přehled termínů

Tábory na koních

TERMÍNY TÁBORŮ
Kód táboraTermínDnyCena KčVolná místa
K1/201830.6.-7.7.84.980 více jak 9
K2/20187.7.-14.7.84.980 více jak 9
K3/201814.7.-21.7.84.980 více jak 9
K4/201821.7.-28.7.84.980 více jak 9
K5/201811.8.-18.8.84.980 více jak 9
K6/201818.8.-25.8.84.980 více jak 9
K7/201825.8.-1.9.84.980 více jak 9
Odjezdová místa: Praha, Brno, Liberec, Hradec Králové, Vysoké Mýto (bližší info)

 

Na všechny akce je možný příspěvek odborů i platba na fakturu v plné výši ceny poukazu.
Slevy: předtermínová 10%, klubová 10%, opakovaná 3-18%, hromadná 5%, sloučené termíny 1.000 Kč, vlastní doprava 200 Kč. Příplatky za dopravu: V. Mýto 550 Kč, Brno 420 Kč.

Tábory na koních

 
Co s sebou na dětské tábory na koních:

Batoh či kufr: legíny nebo neklouzavé tepláky, holínky, kdo má-tak jezdeckou nebo cyklistickou přilbu (příp. bezpečnostní vestu), sportovní oblečení a obutí, spodní prádlo, ponožky, trička, svetr, lehkou bundu, spolehlivou pláštěnku! (na koních se jezdí i v případě deštivého počasí), kraťasy, plavky, ručník, šátek, kšiltovku, přezůvky do karavanu, spacák, hygienické potřeby, toal. papír, hrneček, kapesné 300 Kč, případně 500-1250 Kč na výlet na koni (v nezalepené obálce s nadepsaným jménem dítěte a částkou), či 100 Kč na CD s fotografiemi, funkční baterku, papír, tužku.

Co s sebou zejména nebrat: mobilní telefon, šperky.

Pokud vám chybí některé z potřebných tábornických věcí (spacák, obuv), nebo jste se rozhodli vaši zastaralou tábornickou či sportovní výbavu omladit, můžete navštívit tyto námi doporučované obchody se sportovním a tábornickým vybavením: Hudy sportSportisimoJUN shop.